УЗД суглобів
УЗД суглобів — це неінвазивна процедура, яка дає змогу сонографу оцінити стан суглобового апарату та візуалізувати м’які тканини. Використовуючи протоколи УЗД суглобів, лікарі оцінюють дефекти сухожиль, хрящів, зв’язок і м’язів, а також виявляють наявність пухлин, серозних або геморагічних випотів.
Кістки — міцна область, але вони піддаються значним навантаженням. Цілісність суглобів порушується через надмірну вагу, травми, деякі захворювання і вікові зміни.
Тазостегновий і колінний суглоби — найуразливіші частини людського тіла. Під час руху вони зазнають сильних ударів. Підйом важких предметів, заняття спортом, стрибки і падіння часто призводять до травм, запальних і диспластичних змін у хрящовій тканині. У результаті виникає необхідність в обмеженні діапазону рухів або хірургічному втручанні. Однак за своєчасної діагностики цей стан можна подолати малоінвазивним способом.
Ультразвукове дослідження суглобів дає змогу оцінити ступінь структурних ушкоджень, зробити прогноз відновлення та обрати варіанти лікування. Під час дослідження можна вивчити характер міжсуглобової рідини.
На відміну від рентгенівських досліджень, ультразвук можна використовувати багаторазово, не побоюючись за здоров’я пацієнта. Воно дає вичерпну інформацію про характер травм і запальних захворювань.
Види УЗД суглобів:
- гомілковостопні;
- тазостегнові;
- променезап’ясткові;
- колінні;
- хребетні;
- ліктьові;
- стопи;
- хребта.
Показання до ультразвукового дослідження суглобів
Існує кілька особливих показань до проведення ультразвукового дослідження суглобів.
До них належать:
- травматичні пошкодження суглобів;
- припухлість суглобів;
- порушення ендокринної системи;
- біль у суглобах або періартикулярних тканинах;
- новоутворення, виявлені під час пальпації або огляду;
- утруднення під час руху в суглобі;
- ознаки остеохондрозу;
- підозра на вивих або дисплазію;
- підозра на артрит і бурсит;
- розтягнення і удари;
- п’яткові шпори;
- вовчак;
- різні види запальних процесів, що вражають сполучну тканину.
Порівняльний аналіз необхідний при дослідженні парних суглобів.
Що може виявити ультразвукове дослідження суглобів?
Ультразвукове дослідження суглобів може виявити такі захворювання:
- Синовіт. Це хронічне запалення, що зачіпає синовіальну мембрану, зі скупченням запального ексудату в порожнині суглоба.
- Тендиніт. Це запалення і дегенерація тканин сухожиль. Як правило, уражаються кісткові прилеглі частини сухожилля.
- Гігрома (синовіальна кіста). Вони нагадують пухлини, заповнені серозною рідиною.
- Бурсит. Запалення бурси з утворенням великої кількості запального ексудату. Бурсит може бути гострим або хронічним.
- Розриви м’язів і м’язові травми. Це порушення цілісності м’язів, що виникають переважно в місці проходження м’яза через сухожилля.
- Артрити. Це, як правило, запальні захворювання суглобів, спричинені аутоімунними або інфекційними факторами.
- Остеоартрит. Це дегенеративно-ятрогенне захворювання суглобів, за якого спочатку уражається хрящ, а потім інші структури (капсула, синовія, зв’язки, кістки).
- Остеохондроз. Порушення живлення кісткової тканини, що спричиняє асептичний некроз суглобових поверхонь.
- Розриви та розтягнення зв’язок і сухожиль.
- Ерозивні ураження суглобів.
- Ультразвукове дослідження кисті може виявити лігаментит — захворювання сухожиль і зв’язок кисті.
- Ультразвукове дослідження колінного суглоба виявляє пошкодження меніска.
Людям певних професій, схильним до ризику захворювання суглобів, рекомендується пройти УЗД суглобів як запобіжний захід. Як приклад, можна навести офісних працівників, спортсменів, музикантів і стоматологів. Вони особливо схильні до захворювань колінних і ліктьових суглобів.
Процедура обстеження
- Перед дослідженням пацієнт має зняти одяг у зоні обстеження. Лікар інструктує пацієнта, в якому положенні він має перебувати (наприклад, під час УЗД кульшових суглобів ніг пацієнт має стояти обличчям убік, а під час УЗД суглобів верхніх кінцівок — опустити руку і повернути її долонею назад).
- Основна перевага УЗД полягає в тому, що суглоб можна досліджувати в динаміці: якщо на МРТ або КТ пацієнт нерухомий, то УЗД дає змогу лікареві побачити зміни в тканинах, помітні під час руху пацієнта.
- Під час обстеження візуалізуються м’які тканини суглоба, гіаліновий хрящ, синовія, суглобова капсула, порожнину суглоба, суглобові поверхні та лімбальні остеофіти. Лікар відмічає патологічне потовщення або витончення тканин, наявність великої кількості ексудату, вузликові розростання та деформацію.
- Результати обстеження заносяться до протоколу УЗД, а оригінал протоколу видається пацієнту. Пацієнт може віднести цей висновок фахівцеві, який прочитає й інтерпретує результати та ухвалить рішення щодо подальшого курсу лікування.
Підготовка до ультразвукового дослідження суглобів
Спеціальної підготовки до УЗД суглобів не потрібно. Перед дослідженням зніміть усі прикраси, особливо якщо в зоні дослідження є ювелірні вироби, і звільніть зону від одягу.